Hosting

Hosting Nedir

Hosting Türkçe anlamı “Alan Adı Barındırma” hizmeti olarak geçmektedir. Sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda size özel ayrılan hizmete kısaca hosting ( Alan Adı Barındırma) diyoruz. Web siteniz için Hosting hizmetiniz  sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmet normal bilgisayarlar üzerinden de yayınlanabiliyor fakat normal kullanacağınız bilgisayarlar 7/24 açık olmaya uygun olmadığından dolayı bu hizmetler sunucu tarafından sağlanmaktadır.


Hosting Bilinmesi Gerekenler

Hosting Paketi ve Alan Boyu : Web sitenizin ve maillerinize ait alan boyutunu oluşturur,  Alan boyutları ise ücretine göre farklılıklar göstermektedir.  Sitenize ve mail adresinize ne kadar bir alan boyutu gerekiyorsa ona göre bir hosting paketi almanız gerekmektedir.  Hosting paketinizi belirlemek için dikkate almanız gereken unsurlar ise ;

  1. a)Web Alanı
  2. b)Mail adresi adet ve boyutu
  3. c)Aylık trafiği
  4. d)Kullanıdığı İşletim sistemi

Sunucunun özellikleri ve kullanılan yazılımlar : Hosting paketinizi satın aldığınız veya kiraladığınız sunucunun desteklediği uygulamalar ve yazılımları bu kısımdan seçmeniz gerekmektedir. Sitenizde ekstra yazılımlar , formlar ve kredi kartı işlemleri gibi hizmetlere sahip olmanız için bazı programlama dillerini kullanmanız gerekmektedir.  Kullanacağınız yazılım dili PHP ise bunu sadece ASP destekleyen bir sunucuda çalıştıramazsınız. PHP, ASP , Joomla, WordPress vb.b. gibi hizmetleri  kullanmak için sunucu üzerinde onları çalıştırmak için gerekli programların kurulu olması gerekir. Hosting Paketi seçiminizde buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sunucu Performansı ve Hızı : Sunucunuz ne kadar kaliteli ise o kadar performanslı çalışır, Mailleriniz ve web siteniz daha hızlı bir şekilde açılır bunun yanı sıra üzerindeki işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Sitenizin hızlı açılması arama motorları tarafından da çok önemlidir. Siteniz ne kadar çabuk taranırsa daha iyi şekilde üst sıralara çıkarsınız. Aldığınız hosting hizmetine ait sunucunun internet hızı düşük ise işlemleriniz o kadar ağır gerçekleşir. Bu konuda kullandığınız yazılımlar ve kullanacağınız programlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük boyutlu fotoğraflar , videolar ve flash animasyonların bulunduğu siteler basit düzeyde hazırlanmış bir HTML , ASP ve PHP siteye göre çok daha yavaş olacaktır.

Sunucunun bulunduğu yer :  Sitenizin bulunduğu yer ve lokasyon olarak bulunduğunuz bölgedeki  bir sunucu seçimi yapmanız üst sıralarda çıkmanız için önemli bir etkendir. Fransa’ya hitap eden bir siteniz var ise sunucunun yurtdışı sunucu olması sizin için faydalı olacaktır.

Sabit IP Kullanımı : Sadece size özel olan bu ip adresini sabit bir şekilde olmasını ve alan adı haricinde direk ip adresi ile de bağlanma olanağı sağlamaktadır.Sabit ip’ler genellikle SSL sertifikası kullanılan sitelerde olmazsa olmazdır.

Hosting-PNG-Images